Akupunktúra

Akupunktúra pracuje s energiou qi (čítaj či), ktorá prúdi v tele cez takzvané meridiány  dráhy životnej energie ľudského tela.

Nerovnováha qi sa prejavuje rôznymi zdravotnými ťažkosťami. Po riadnej diagnostike sa vyhľadá bod, ktorý zodpovedá konkrétnemu problému, a stimuluje sa – najčastejšie napichnutím špeciálnou sterilnou ihlou alebo tlakovou stimuláciou (akupresúrou).

Tým sa prúdenie energie prirodzene obnovuje.

Ak v tele nie je dostatok energie, akupunktúra sama o sebe nemusí byť dostatočne účinná a je vhodné ju kombinovať s bylinnou liečbou, moxovaním a úpravou stravovania, aby sa telu potrebná energia dodala – vytvorila.

Akupresúra je liečebná metóda zakladajúca sa na masírovaní citlivých bodov v koži pacienta. Tlak sa vykonáva najčastejšie prstami ruky alebo tupým koncom špicatého predmetu.

Akupresúra sa odvíja od tradičnej čínskej medicíny, podľa ktorej v tele koluje energia cez takzvané meridiány (dráhy životnej energie ľudského tela). Polovica meridiánov je označovaná ako jin a korešponduje s parasympatickým nervovým systémom.
Stimulovanie bodov na týchto meridiánoch vedie k uvoľneniu, zníženiu srdcovej frekvencie a krvného tlaku, svalovej relaxácii a podobne. Druhá polovica meridiánov je označovaná ako jang a korešponduje so sympatickým nervovým systémom.
Stimulovanie bodov na jangových meridiánoch vedie k vyššej aktivite, napätiu, zvýšeniu srdcovej frekvencie a krvného tlaku a silnejším svalovým kontrakciám.
Úlohou akupresúry je udržiavať meridiány jin a jang v rovnováhe.

Zdroj: Wikipedia