Moxa

Moxanahrievanie akupunktúrnych bodov

Moxovanie je liečebná metóda čínskej medicíny spočívajúca v nahrievaní akupunktúrnych bodov zapálenou sušenou palinou japonského druhu Artemisia princeps alebo bežným Artemisia vulgaris.

Moxa sa môže aplikovať priamo na kožu, nepriamo na veľkej mušli, ktorá je uložená na tenkej vrstve soli, alebo pokožku nahrievame pohybovaním moxovacej tyčinky nad zvoleným akupunktúrnym bodom. Moxu tiež môžeme zapáliť na konci akupunktúrnej ihly .
Moxa dodáva vlastnú energiu (qi) do tela. Je to veľmi bezpečná liečba s málo rizikami a vedľajšími účinkami.

Moxa je mojou obľúbenou technikou a využívam ju hlavne na:

  • Doplnenie energie QI:

V praxi som sa naučil, že najlepšia technika na doplnenie energie je práve moxovanie. 30 min moxovanie vás dokáže nabudiť rovnako ako šálka kávy alebo energetický nápoj s tým rozdielom, že energia nevyprchá tak rýchlo ako je to bežné u týchto nápojov.

  • Zahriatie kanálov/meridiánov v tele:

Moxa pomáha stavom, ktoré sa zhoršujú v dôsledku chladu, ako je napr. artritída. Moxa zaobchádza s akoukoľvek bolesťou, ktorá je horšia pri studenom alebo vlhkom počasí. Zranenia, ktoré sa utrpeli počas studenej klímy, ako sú nehody na lyžiach alebo poškodenie nervov veľmi dobre reagujú na moxovanie.

  • Riadenie zápalu

Moxa si dokáže poradiť s infekčnými zápalmi a traumami stimuláciou obehového systému. Konkrétne, moxovanie  zvyšuje počet bielych krviniek. Čerstvá krv vstupuje do tkaniva a vylučuje starú krv a toxické vedľajšie produkty zápalu.

  • Posilnenie Imunity

Moxa zvyšuje proti-infekčné biele krvinky na posilnenie imunity.

  • Zlepšenie obehu a pohybu stagnácie

Moxa zvyšuje obeh v tkanive, kde sa spája. Ak existujú oblasti, kde máte kŕčové žily, alebo koža je chladná, moxa zlepšuje prietok krvi. Bez náležitého obehu začne telo vytvárať chorobné procesy. Teplo je silným pohybom energie.

  • Tvorba krvi

Moxa dodáva energiu nášmu telu a tým ho stimuluje, aby vytvorilo viac červených krviniek. V termínoch čínskej medicíny moxa „vytvára krv“. Táto technika sa používa na liečbu príznakov nedostatku krvi, ako sú závrat, únava, dýchavičnosť, slabosť, vypadávanie vlasov, anémia, menštruačné problémy, popôrodná depresia a ďalšie.

  • Sušenie vlhkosti

Vlhkosť je jedným z patogénov, ktorý nás v rámci čínskej medicíny. Týka sa to hlavne tekutín, ktoré sa v našom tele kumuluje, prípadne sa stávajú lepivými alebo nadmernými.

Medzi príznaky vlhkosti patrí zadržiavanie vody, mozgová hmla, označené zuby a/alebo nafúknutý jazyk, prírastok na váhe, drenáž vodného sínusu, voľné stolice, svrbenie uší atď.